top of page

Šárka Kuchta Foodie

S láskou k jídlu

  • Šárka

Road trip - Azurové pobřeží 1. část


Celý rok jsme přemýšleli, kam povedou naše kroky tohle léto. Nejdříve jsme chtěli až za oceán, prozkoumat nové kontinenty, zažít něco úplně jiného... Jenže pak nám vstoupilo do cesty nové auto a představa rozevlátých vlasů, slunce ve tváři a krocení serpentín v obklopení moře a vinic byla silnější. Vlastně jak říkám já, byl to ten nejlepší nápad, který nás napad! 

Nevěděli jsme, co všechno od toho čekat. Nevěděli jsme ani jak si cestu pořádně rozplánovat, abychom toho stihli co nejvíc. Luky měl jasno, jeho cílem bylo hlavně Monaco. No a já, klasicky, chtěla projet všechny kouty Azurového pobřeží křížem krážem. 😁

Naplánovat cestu, vymyslet místa, kde spát a co navštívit jsem měla na starost já. Předem jsem si pročítala cestopisy, články a různé rady a tipy, co z této oblasti nevynechat. Bylo toho opravdu hodně! Naštěstí jsme nebyli v časovém presu, takže jsme si toho mohli naplánovat víc a nikam nepospíchat.

Cesta

Road trip, nakonec tedy vyhrálo zase auto. První, co jsme museli zjistit, je trasa. Chtěli jsme vyrazit na noc a první zastávku udělat v Itálii v Miláně, abychom nejeli nějakých 16 hodin v kuse. Zvolili jsme tedy trasu Německo - Švýcarsko - Itálie - Francie. V Německu jsou dálnice bez poplatků, takže tam jsme nemuseli nic řešit. Co jsme si však museli zajistit už doma, byla Švýcarská roční dálniční známka. Vlastně jiná na výběr ani nebyla, jediná možnost je pouze ta roční, která vás vyjde cca na 1000 Kč. Koupili jsme si jí ve směnárně, když jsme si rozměňovali eura. Můžete jí zakoupit určitě i na hranicích Švýcarska, ale je lepší už po cestě nic neřešit a mít vše připravené. V Itálii i ve Francii se na dálnicích platí už jen mýto, a proto tedy nic dopředu kupovat nemusíte. 

Ubytování

Veškeré ubytování jsme hledali přes Airbnb nebo přes Booking. Celkově ubytování ve Francii, konkrétně při pobřeží v hlavních letoviscích a během hlavní sezóny je poměrně drahé. Když jsme si doma propočítávali, že jen za ubytování dáme tolik, kolik bychom dali za dovolenou All inclusive pro 2, tak se nám trošku protočily panenky. 😀 Ale řeknu vám, že i tak to za to všechno stálo!! Pokud bychom vybírali nejlevnější ubytování, které jsme našli, tak se dostaneme i na polovinu ceny. My museli hledat hlavně ubytování s parkováním, což jsme napoprvé neudělali a pak běhali po Nice a hledali nějaké levnější parkování.  Nicméně jsme si tu dovolenou chtěli zpříjemnit a brali jsme vždy to lepší, na poměr ceny a kvality za celkem slušné peníze.

Doma jsme si rezervovali pouze 1 noc v Miláně a 5 nocí v Nice. Nic víc jsme zamluveného ani naplánovaného neměli. Vše jsme si už vyřizovali pak za pochodu a bylo to tak i pro nás jednodušší, protože jsme nechtěli být vázáni časem a pospíchat vždy rychle na další ubytování.

Celkově naše ubytování bylo pestré a pokaždé jiné, ale o tom se rozepíšu vždy u konkrétního místa. Nejprve jsme vyhledávali pouze celé apartmány, abychom měli kuchyňku a mohli si občas i něco uvařit. Pak už jsme ale riskli i soukromý pokoj u hostitelů, abychom také nakoukli do jejich francouzského života, popovídali si s místními a dostali nějaké rady na další cesty. Určitě to za to stálo! Všichni hostitelé byli strašně moc milí, vždy nám připravili snídani, otevřeli si s námi sklenku vína povídali jsme si o místních zvycích, jídle, místech.. Opravdu se vyplatí zkusit vše a občas trochu zariskovat! 😊

Jídlo

Co bych tak řekla k francouzskému jídlu.. Asi to, že v každé restauraci jsem si přišla více jak v Itálii. 😀 Převážně ve všech restauracích je v nabídce pizza nebo těstoviny, což nám ani tak nevadilo, protože italskou kuchyni milujem!❤ Ale dali se najít i tradiční restaurace, kde byla nabídka plná ryb a mořských plodů, na kterých Francouzi i turisté přímo ujížděj. Cenově je jídlo opět oproti jiným destinacím zase cenově trochu vyšší. Hlavní jídlo bez pití vás vyjde cca kolem 15 - 20 euro pro 1, když tedy jdete přímo do restaurace. Dá se ale najíst i v různých bistrech nebo lacinějších restauracích, kde je jídlo třeba o polovinu levnější, kam jsme občas taky zavítali. 

Když jsme měli ubytování s kuchyní, tak jsem nám vařila. Snídaně jsme si připravovali vždy svoje. S sebou jsem si vezla i nějaké základní suroviny jako olej, koření, sůl, atd. Ráno jsme si dělali většinou bílé jogurty s ovocem, vajíčka, pečivo, salámy nebo jsem si s sebou přivezla směs proteinových lívanečků od Nutrendu, kterou stačí smíchat pouze s vodou a osmahnout na pánvičce. Na cesty určitě doporučuju! K obědu jsme si vždy brali s sebou jen na pláž nějaké ovoce, meloun nebo proteinové tyčinky a občas jsem nám připravila i nějaký salátek. Na večeře jsme si většinou chodili do restaurace nebo jsem něco uvařila.

Miláno

Naše první kroky mířili do Milána! Byla to naše zastávka po dlouhé noční cestě. Ubytování jsme měli zařízené už z domova. Byli jsme ubytovaní v malém rodinném hotýlku Sansiro 47, který jsme sehnali přes Booking. Hotel je umístěn kousek od centra, přímo před domem je autobusová zastávka, od které jsme jeli autobusem až ke stanici metra a pak metrem pouze pár zastávek ke známe katedrále na náměstí Piazza del Duomo. Náměstí je přeplněné lidmi a holuby. 😀 Místní si zde vydělávají tím, že vám strčí do ruky kukuřici, aby na vás holubi vlétli a vy se s nimi mohli vyfotit. Ale pozor, budou po vás chtít také zaplatit! 

 Hned vedle katedrály začíná nákupní ulice Galerie Viktora Emanuela II, kde si můžete nakoupit alespoň očima. 😀 Všude kolem jsou kavárničky a restaurace. Oběd jsme si dali hned u nákupní galerie v restauraci Papá Francesco, kde mi kuchaři udělali těstoviny přímo přede mnou v bochníku sýra! Mňam.😍

 Po jídle jsme se brouzdali uličkami a došli jsme až na Piazza Castello k milánskému hradu. Odpoledne jsme už začali být po dlouhé cestě unavení, tak jsme si prošli ještě pár uliček, dali si zmrzlinu a jeli zpátky na hotel, kde jsme si na chvíli zdřímli. 

 K večeru jsme si dali vířivku na zrelaxování a večer vyrazili opět do ulic. Našli jsme si na internetu, kde to večer žije, a co bychom večer ještě mohli navštívit. Zajeli jsme do městské čtvrti Navigli, ze které jsem byla naprosto unešená. Za mě asi nejhezčí zážitek z Milána a rozhodně doporučuju zajet právě na toto místo, až budete v Miláně, zejména večer! Nachází se zde kanál, poděl kterého vedou noční bary, kavárny, restaurace, ve kterých se dá i poměrně levně najíst. Lidé se prochází kolem, poslouchají pouliční hudbu, pozorují loďky projíždějící kanálem a nasávají tu překrásnou atmosféru, která se kolem line. 

 Myslím si, že ten 1 den v Miláně jsme zakončili parádně. Druhý den ráno po snídaní už jsme vyráželi směr Francie na další plánované místo - Nice.

Nice

Nice je perlou Azurového pobřeží. Většina turistů míří právě do tohohle městečka, které láká především svou 4 km dlouhou Promenade des Anglais. Právě u téhle promenády jsme byli ubytovaní. Když jsme z domova hledali, kde se v Nice ubytujeme, hned nás apartmán s výhledem na moře a promenádu zaujal.

 Ubytování jsme našli přes Airbnb, jen jediné, co nám zde chybělo, bylo parkování. Hned první den jsme se vydali hledat nějaké parkoviště. Hostitel nám doporučil zaparkovat ve staré části města v uličkách, kde je parkování zdarma. Nikde ale nebylo místo, a tak jsme auto nechali na velkém parkovišti v centru města, kde jsme však nevěděli, zda je placené nebo ne. Každý, koho jsme se zeptali, nám odpověděl něco jiného. Nakonec jsme to ale riskli a auto tam nechali i přes noc. Druhý den jsme se raději šli na auto podívat, jestli nám ho třeba neodtáhli.😀 Naštěstí vše bylo bez problémů a my měli parkování v Nice na všech 5 dní zdarma! Parkoviště najdete na adrese Espl. Kennedy Nice, pokud pojedete autem, určitě se vám to bude hodit! 😊

V Nice najdete pouze oblázkovou pláž, výhodou je mít boty do vody, protože často bývají velké vlny a pohybovat se po těch kamínkách je občas obtížné. 😀 Ráno jsme chodili na promenádu běhat. Není ještě zaplněna lidmi a potkáte tam právě běžce nebo lidi na kolech, naprostá bomba! 

Večer po celodenním slunění na pláži jsme vyráželi do města. Často jsme využívali městskou dopravu, jelikož jsme bydleli na druhém konci promenády od centra města. Skoro každý den jsme zavítali na největší náměstí Place Masséna, kde jsme si dali i první den večeři (opět italskou).

 Na náměstí můžete najít i fontánky na osvěžení, kde se vyblbnou zejména děti. Z náměstí se dá uličkami dojít až do Starého města, které je plné úzkých uliček, restaurací a kavárniček. 

 Na konci promenády, hned nad Starým městem se nachází vrch Chateau s vyhlídkou, na kterou jsme se bohužel nedostali a celkem mě to teď zpětně mrzí (alespoň další z důvodů se sem zase vrátit). Ale vy jí určitě nevynechejte a běžte omrknout město a promenádu v celé své kráse i z vrchu.

 My jsme se od konce promenády vydali dál až k starému přístavu, který je hned za kopcem. Plno krásných lodí, jachet a opět spousta kavárniček. 

Z Nice jsme jezdili i do okolních městeček, protože jsme chtěli objevit co nejvíc míst a nebavilo nás trávit celé dny pouze na jednom místě. Pokud budete autem, tak vám doporučuji to udělat právě tak. V okolí Nice je spousta nádherných míst, kam se můžete vydat a nebude tam třeba ani tolik turistů. Pokud mít auto nebudete, dá se všude zajet autobusem za pár euro. Udělejte si proto vaší dovolenou co nejpestřejší! ❤

Saint-Jean-Cap-Ferat

Do tohohle malého městečka asi 20 minut jízdy autem od Nice jsme zavítali hned třetí den. Tohle místo nabízí krásné přírodní pláže v zátokách, které jsou skvělé i pro potápění, takže si určitě nezapomeňte potápěcí brýle. Navíc to tu není přeplněné lidmi a je to zase něco odlišného od pláže v Nice. Jen dávejte pozor na medúzy! Místy se nějaká vyskytne a já měla zrovna to štěstí, že se vyskytla hned u mé nohy a žahla mě. 😁 V městečku najdete spostu sídel milionářů, kteří tu za vysokými betonovými zdmi ukrývají své vily a luxusní auta.

Po cestě z Nice do St Jean Cap Ferrat se zastavte na vyhlídce u silnice. Uvidíte z výšky městečko Villefranche-sur-Mer a krásnou zátoku s loďkama.

Antibes

Od Nice směrem na Cannes se rozprostírá malebné městečko Antibes, do kterého jsme zavítali další den. Chtěli jsme najít písečnou pláž a právě v tomhle městě jich je hned několik. Autem z Nice je to asi 30 minut. Ráno jsme navštívili místní trhy a přes den se smažili na Plage du Ponteil (a konečně jsme si mohli zahrát i naše pálky, které nám nesmí chybět na žádné dovče! 😀).

 K večeru, když už slunce tolik nehřálo, jsme zamířili do centra města najít nějakou příjemnou restauraci. Město mě tak moc uchvátilo, že jsem nemohla spustit oči z žádného koutu. Staré části každého městečka jsou tak kouzelné! Miluju procházet ty jejich úzké uličky, nasávat tu atmosféru kolem a kochat se těmi rozkošnými domky. A že v Antibes tohle všechno bylo opravdu stoprocentní! Přes všechny ty uličky jsme došli až k obrovskému přístavu, prošli si tržnici u ruského kola a pokračovali dál, až jsme došli k místu, kde nás nadchla malinká restaurace uprostřed jedné z uliček kousek od přístavu. Ochutnala jsem konečně čerstvou rybu, která byla vážně dokonalá a Luky šel na klasiku do burgeru.

 Po večeří nás nalákal pán na domácí zmrzlinu z čerstvého ovoce. Sledovali jsme ho už během večeře, protože měl stánek hned vedle a celou dobu u něj stály fronty lidí. Nemohli jsme si to tedy nechat ujít a že to rozhodně stálo za to! Lepší zmrzlinu jsem snad ještě nikdy neměla. Procházeli jsme se dál, došli až na náměstíčko, kde hrála živá hudba a užívali si dál tu úžasnou atmosféru, která sršela všude kolem nás.😍

Poslední den V Nice jsme strávili na místní pláži hned u našeho ubytka. K večeři jsem nám uvařila těstoviny, které jsme si přivezli z Milána s tuňákem a kochali se naposledy naším výhledem z balkonu. Večer jsme zašli do města a zakončili náš pobyt v Nice pořádnou sladkou tečkou. Ochutnali jsme typicky francouzské dezerty, créme brulée a mousse de chocolate.

Ráno už jsme frčeli zase o kus dál, ale o tom už se vám rozepíšu zase příště. 😊 Už takhle je článek celkem dlouhý a to nejsme ještě ani v půlce dovolené! 😀 Udělali jsme si to orpavdu pestrý a to mě na tom všem bavilo nejvíc! Ani vlastně nedokážu říct, kde se mi líbilo víc. Každé místo mělo své zvláštní kouzlo a každé bylo něčím odlišné. Ale jedno vím jistě, a to že France stole my heart!!❤

Tak se mějte krásně a budu se těšit u dalšího článku o pokračování našeho road tripu! 

#Cestování #Moře #Francie

1 353 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page