top of page

Šárka Kuchta Foodie

S láskou k jídlu

  • Šárka

Zanzibar - ráj na zemi, kde je všechno HAKUNA MATATA


Pravá exotika, bílé písčité pláže lemované kokosovými palmami, průzračné moře, vůně koření, tropické ovoce, nedotčená příroda... to vše lze zažít a vidět na ostrově Zanzibar nebo-li svalijsky Unguja, ostrov ležící v Indickém oceánu při východním pobřeží Afriky.

Zdravím všechny u mého prvního cestovatelského článku! :) Dost jsem se na tohle psaní těšila, jelikož mi často píšete o různé rady a tipy ohledně cestování. Proto jsem se rozhodla vám to všechno shrnout a naházet sem. Takový malý průvodce pro vás a větší deníček pro mě. :)

Dost uváděcích řečí, jdeme na to!

Byla to spontánní rychlá akce. S mamkou jsme se rozhodly, že společně poprvé vyrazíme k moři v zimě. Jelikož jsem měla čerstvě po "zkouškovym" a mamka už potřebovala nějaký ten odpočinek od práce, byla pro nás dovča u moře jasnou volbou. Uvažovaly jsme o různých destinacích. Padla Dominikánská Republika, Srí Lanka, a tak dále. Nakonec to ale vyhrál Zanzibar, jelikož jsme mohly odletět pouze na týden. Zanzibar je malým ostrovem, který za týden zvládnete projet křížem krážem, pokud rádi poznáváte nová místa a nejste pouhými povaleči na pláži jako já s mamkou :D Takže na týdenní dovolenou ideál!

Plánování cesty (co vše zařídit před odletem)

Jestliže se pro tuhle cestu rozhodnete, určitě je dobré vědět předem pár důležitých informací.

Před cestou potřebujete jediné, a to platný pas, který má platnost alespoň o 6 měsíců delší, než je váš plánovaný pobyt. Ano, tohle si opravdu zkontrolujte, protože já málem odletěla s propadlým pasem. Už jsme měly skoro zaplacenou dovolenou, když jsem si najednou vzpomněla, že pas mi propadl vlastně už před půl rokem. S mamkou to málem švihlo, protože stačilo pár minut a my měly zaplacené 2 letenky, které by nejspíš propadly. :D Musely jsme dovču trochu oddálit a já si narychlo udělala rychlostní pas, za který jsem dala akorát peníze navíc. Vytvoření nového pasu trvalo asi 5 dní, s tím, že 6. den už jsme prostě musely odletět. Nakonec byl zařízen včas a my opravdu odletěly! Jupí!

Celou cestu jsme naplánovaly přes cestovku. Bylo to tak por nás jednodušší a myslím, že nás to cenově vyšlo podobně, jako kdybychom si hledaly zvlášť letenky a zvlášť ubytování. Určitě tuto destinaci s cestovkou doporučuju.

Nutné je počítat s vízem, které se však vyplňuje a platí ihned po příletu na letišti na Zanzibaru a vychází na 50$.

Nezapomeňte na peníze! Karta vám zde bude k ničemu, jelikož bankomaty naleznete na ostrově jen zřídka (spíš vůbec) a platit kartou se vám nikde nejspíš taky nepoštěstí. Budete potřebovat americké dolary, jen pozor! Musejí být od roku 2003 a mladší!!! Tolik vykřičníků proto, protože my s mamkou, jak jinak, měly právě ty starší. Bohužel jsme tuhle informaci nějak přehlédly a vzaly si s sebou dolary od naší tety, která bydlela dříve v Americe. :D Ani netušíte, jak nám po příletu bylo špatně, když jsme zjistily, že nemáme čím platit a ani Masajovi za odnesení kufrů na pokoj jsme nemohly ten blbej dolar dát, protože tyhle staré dolary jsou pro ně jak kus papíru, se kterým si můžou leda tak ..víte co.. :D Náš delegát nám slíbil, že s námi zajede do bankomatu, který se (snad jediný) na ostrově nacházel, jenže až tak za 4 dny, kdy bude mít na nás čas. Super.

Chtěly jsme jet na výlet, který jsme potřebovaly zaplatit. Naštěstí jsme se tam poznali se super partou Čechů, kteří měli hotovost navíc a dolary nám půjčili, s tím, že jsme jim vše poslaly ihned na účet v korunách. Takže další problém vyřešen, uf. :D

Na Zanzibaru se platí především Tanzánskými šilinky, které je lepší si na místě rozměnit (rozmění vám je na každém hotelu za dolary). Určitě se to vyplatí, jestliže se chystáte nakupovat v místních obchodech a na tržnicích, jelikož budete mít o něco lepší kurz.

Časté dotazy byly na očkování. Žádné specifické očkování před cestou opravdu nepotřebujete. Žádné nemoci zde nehrozí. Jedině v okamžiku, když byste se chystali letět přes Tanzánii nebo vnitrozemí Afriky a hodlali tam strávit pár dní, potom už by bylo lepší nechat se očkovat. My ale letěly přes Dubaj, takže vše bylo bez problémů.

Ubytování, strava

Ubytovaní budete vždy na 99% v hotelových resortech, které jsou hlídány Masaji. My jsme dovolenou strávily v resortu Uroa Bay Beach, který se nachází na východním pobřeží ostrova v části Uroa. Ubytovány jsme byly v krásných bungalovech se slaměnými střechami, prostorným balkónem a vše zde bylo sladěno do afrického stylu. Nadchla nás i postel s nebesy, které jsme si na noc zatahovaly, aby nám do postele nevlezla ještěrka nebo pavouk. :D

Stravu jsme měly All inclusive, i když v tomto resortu by nebyl žádný problém mít polopenzi. V resortu se nacházela À la carte restaurace hned u bazénu, kde byla možnost se levně najíst. Výhodou All inclusive však byly jejich dokonalé drinky, které jsme si mohly objednávat stále dokola. :D Mixovali smoothies z jejich místního ovoce, z banánů, které nám rostly do slova nad hlavami, z manga, passion fruit... Nejvíc jsem si zamilovala jejich Passion daiquiri, které bylo naprosto boží!

K snídani byl vždy výběr tropického ovoce, čerstvé džusy, palačinky, vajíčka, zelenina, prostě pestrý výběr. Na Zanzibaru milují maso a ryby. Jak k obědu, tak k večeři byl velký výběr masa, ať už skopové, hovězí, kuřecí či kozí. Čerstvé ryby také nechyběly. Každý den byla večeře v jiném stylu, od indické kuchyně po americkou, takže jídlo bylo vždy jiné a pestré.

Čerstvé ovoce jako skvělý dezert, na tom jsme ujížděly s mamkou nejvíc. Připravovali různé pohárky z rozmixovaného ovoce, čerstvé melouny, mango (žlutější a sladší jsem snad v životě neměla), liči, ananas, chlebovník nebo-li jackfruit, který jsem chutnala poprvé.

Pláže

Rozlehlé pláže, na kterých nespatříte davy lidí, žádná "hlava na hlavě", pouze moře, písek, mušle, palmy, pár domorodců a pobíhajících dětí. To je ta pravá exotika, kterou u nás v Evropě jen tak nespatříte. Veškeré pláže na Zanzibaru jsou veřejné, proto nečekejte upravené čisťounké pláže s lehátky. Na plážích se často vyskytují řasy, které jsou naplavené díky přílivu a odlivu. Občas nějaký ten odpadek, který s sebou přinese příliv. Pokud budete na východním pobřeží jako jsme byly my, určitě s přílivy a odlivy počítejte. Dopoledne je většinou odliv a k moři si proto zajdete po souši opravdu velký kus! (doporučuji se před cestou do moře namazat, za 10 minut jste spálení, že si večer ani nelehnete) :D Při odlivu se na plážích vyskytuje mnoho řas. Místní obyvatelé se je sice snaží sbírat, ale podaří se to jen z malé části. Proto si s sebou nezapomeňte přibalit boty do vody. Občas se ve vodě a pod řasami mohou vyskytovat ježci. Odpoledne se voda pomalu vrací a k večeru už máte zaplavenou celou pláž.

Na pláži se vyskytuje ohromné množství mušlí, a to velkých! Není zakázáno si nějaké mušle přivést domů. Jen si dejte pozor při odbavování na letišti. Často namátkově prohledávají kufry a dávají "pokuty" za nalezené mušle. Nenechte se ošálit, pouze to na vás zkouší a chtějí si na nás "hloupých" turistech přivydělat. Takže mušle jako dárek klidně domů dovezte.

Co na pláži rozhodně neminete jsou místní domorodci prodávající suvenýry a děti. Často jsou ochotní jít za vámi celou cestu až do moře. Jsou sice otravní ale milí. Občas je na ně člověk nepříjemnej, protože vám nechtějí dát pokoj a snaží se nabízet, dokud nekoupíte. :D Často lákají do svých krámků. Nebojte se s nimi jít, na Zanzibaru opravdu žádné nebezpečí nehrozí a nikdo vám nic neudělá. Určitě s nimi smlouvejte, dají se nakoupit skvělé kousky za parádní ceny.

Dále si dávejte pozor na malé děti. Než půjdete na pláž, sundejte si ze sebe veškeré šperky a vše, o co by vás mohly obrat. Jedna paní měla na plavkách připlý skřipec a po návalu 10 černoušků byl pryč. :D Děti často škemrají o peníze, bonbony nebo se vám snaží prodat mušle, které si můžete na pláži sebrat zadarmo. Nevinná očička, nenechte se jimi zmást. Pouze to na vás zkouší, protože vědí, že podlehnete. Pokud jim opravdu chcete něco dát, přivezte si s sebou z domova pytlík bonbonů. Každému dítěti pak dejte bonbon. Nedávejte nikdy celý pytlík jednomu dítěti, většinou se stane, že celý balíček vezmou a prodají ho v nějakým krámku za peníze. Jsou opravdu vyčůraní a vědí, že každý dolar se doma hodí! :D Proto si je pěkně srovnejte do řady a každému dejte pěkně do ruky 1 bonbonek. Udělá to tak každý turista a dítě má za den tolik bonbonů, kolik nesníte ani vy sami. :D

Další upozornění, neopalujte se na pláži nahý nebo nahoře bez, je to na Zanzibaru zakázaný. Většina obyvatel zde je muslimského vyznání.

Cestování po ostrově, výlety

Za náš týdenní pobyt jsme stihly navštívit spousty nádherných míst.

Cestovky vám budou během dovolené nabízet výlety, avšak za nemálo peněz. Co určitě doporučuju, nebojte se koupit si výlet u místních obyvatel, kteří vám svůj výlet nabízejí na pláži za míň peněz! My to tak udělaly, jeden výlet jsme si koupily u domorodců a druhý od cestovky a nedalo se to srovnat. Pokud si koupíte výlet od domorodců, není se čeho bát. Jsou vděční za každou službu a zážitek, který vám můžou nabídnout. Navíc když pojedete ve skupince lidí, jako jsme to udělaly my, dají vám větší slevu a vás to vyjde na pakatel. Opravdu pro vás udělají první poslední a vy budete vlastními pány a nemusíte se ohlížet za další partou 20 lidí, která jede na výlet s cestovkou.

Na první výlet s domorodcema jsme vyrazili loďkou na šnorchlování a potápění. Přesně v domluvený čas pro nás přijeli autem přímo k hotelu a dovezli nás do přístavu. Během cesty se ještě zastavili na tržnici pro čerstvé ovoce, které nám potom servírovali na lodi. Bylo nás celkem 6 Čechů. Pluli jsme loďkou kolem ostrova Mnemba, kde je průzračná voda a křišťálově bílý písek, ostrov je ale soukromý, proto na něj není možný přístup. Kousek od ostrova jsou korálové útesy, kde jsme měli čas na potápění. Během potápění nám páni domorodci připravili svačinku. Po plavbě lodí jsme autem vyrazili do místní mini ZOO, kde jsme si mohli pochovat vodní želvy, vlézt do klece k lemurům, vzít si do ruky obřího kraba nebo chameleona, prostě to, co v normální ZOO nezažijete. Opravdu další obrovský zážitek!

Pokračovali jsme dál až na sever ostrova, kde se nachází ty nejkrásnější pláže. Nungwi beach je jedna z nich. Díky tomu, že zde nejsou přílivy a odlivy jsou pláže krásně čisté a voda je vždy průzračná a tyrkysově modrá. Najdete zde restaurace, luxusní hotely a už více turistů. Zažili jsme zde i svatbu na pláži. Zavítali jsme také do indické restaurace přímo na pláži, kde jsme si užili pořádnou hostinu se skvělým jídlem. Závěr našeho výletu byl západ slunce, ke kterému nám opět naši skvělí průvodci připravili tác s ovocem a kokosem. Mňam! :)

Druhý výlet už byl s cestovkou. Chtěly jsme ty dva výlety porovnat, tak jsme zvolily jeden celodenní s domorodcema a druhý pouze půldenní s cestovkou. Tentokrát jsme zamířili do pralesa Jozani, kde jsme viděli opice, které žijí pouze a jen na Zanzibaru - guarézu červenou. Vedle Jozani se nachází mangrovníkový les, který jsme si také prošli. Poté jsme vyrazili do hlavního města Zanzibar city a Stown Town, což je historické centrum právě tohoto města, takže doporučení pro milovníky historie a kultury. Zde jsme si dali oběd na střeše hotelu a následovala cesta lodí na Prison Island, kde se nachází stovky obřích suchozemských želv, které jsme mohli hladit i krmit. Prohlédnout si můžete také bývalou věznici pro otroky, ve které se nachází malá kavárnička. Zakončením výletu byla koupačka na tomto ostrově opět s čerstvou svačinkou. :)

Na Zanzibaru jsou ale i další zajímavá místa, která můžete navštívit. Oblíbená je například i Spice Tour, při které se dostanete přímo ke zdroji místního koření. Zanzibar je totiž proslulý převážně kořením jako je hřebíček, muškátový oříšek, vanilka a další. Doporučuji si koření nakoupit domů pro sebe i jako suvenýr! Dodnes koření používám a s tím"naším" v obchodech se to nedá srovnat. :)

Pár tipů na závěr

Na Zanzibar se létá nejvíce v období leden-březen, jelikož od dubna až do prosince zde bývá období dešťů. Pokud se tedy chcete vyhnout propršeným dnům, vyleťte právě v tuto dobu.

Pokud budete mít možnost, zajděte si na místní masáž! Často jí nabízejí příjemné paní na pláži. Nebojte se toho, že vás zavedou do opravdu rozpadající se chatrče. Masáž stojí opravdu za to! Udělají vám hodinovou masáž celého těla. Nás stála masáž pouze 200 Kč, což je za takovou službu opravdu bomba! :D

Jako suvenýr se hodí přivézt právě výše zmiňované koření, mušle, výrobky ze dřeva nebo obrazy na plátně.

Masajové, ti muži v červeném oděvu, kteří hlídají váš resort celý den a celou noc. Často se s vámi snaží bavit, takže od nich určitě uslyšíte "Jambo!" (Ahoj!) nebo jejich typické zanzibarské "Hakuna matata" (žádný problém).

Jsem moc ráda, pokud jste se dočetli až sem. Doufám, že pro vás tento článek bude přínosný a pokud máte ještě nějaké otázky ohledně cesty, určitě mi je napište do komentářů. Budu ráda za každý váš ohlas. Tak šťastnou cestu, bez problémů, tedy HAKUNA MATATA!

#Cestování

1 484 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page